Hoiame oma ilma ja peame meeles, et patakas pole prügi

Hoiame oma ilma ja peame meeles, et patakas pole prügi

 

Enamus meist kindlasti teab, et vanad patareid ja akud on loodusesse sattudes keskkonnale väga kahjulikud ja kuigi me neid enam metsaalustelt ei leia, on paljude jaoks jätkuvalt ebaselge see, mida selliste jäätmetega ette võiks võtta ning need visatakse tavalise prügi hulka. Patakas pole prügi, vanad akud ja patareid käivad kogumiskohta, kus need saadetakse ohutult ümbertöötlusesse.

Miks need vanad patareid ja akud nii kahjulikud on?

Tavalise olmeprügi sekka visatud vanad patareid jõuavad koos kogu muu prahiga prügimäele ning teadupoolest seda prügi ei sorteerita. Prügimäel hakkab patarei aga lagunemise käigus meie loodust mitmel viisil reostama.

Esiteks tekitab lagunemine fotokeemilisi reaktsioone, mis tekitavad õhureostust ja selle läbi jõuavad mürgised gaasid meie sissehingatavasse õhku, seal hulgas ka neid samu kasvuhoonegaase, mis hoogustavad kliimamuutusi. Palju patareides olevatest mürkidest leiavad ka tee põhjavette ja sealt edasi veekogudesse mis pakuvad meile toitu ning joogivett. Teadlased leiavad üha enam ja enam patareidest ja akudest pärit metalle ning  kemikaale meie toidulauale jõudvatest kaladest ja muudest mereandidest. Kõigele lisaks reostavad need ka pinnast nii tugevalt, et seal ei kasva väga pikka aega enam ühtegi tervet taime.

Mis neist edasi saab?

Nagu öeldud, käivad vanad patareid ja akud kogumiskohta. Lähima kogumispunkti leiad aadressilt  kuhuviia.ee, aga lihtne on pidada meeles ka nii, et kui kusagil akusid või patareisid müüakse, siis need müügikohad on kohustatud vanu ja katkiseid patakaid ning akusid ka vastu võtma.

Kogumispunkti viidud akud ja patareid saavad omale uue elu. Nimelt võetakse need lahti, elemendid sorteeritakse ära ning nendest tehakse uusi patareisid, kodutehnikat ja erinevaid tarbeesemeid. Heaks näiteks on autoakud mille puhul on kogumine niivõrd hea, et 95% uutest autoakudest on toodetud vanadest autoakudest – plastik sulatatakse ümber uuteks akukorpusteks, akuhapet töödeldakse ning kasutatakse samuti uutes autoakudes ning kõik metallid sorteeritakse nendest kah uuteks akuelementideks välja.

Uuele ringile saatmine on tähtis ka seetõttu, et paljud patareidele olulised metallid on ühtlasi ka väga raskesti kaevandatavad ja seega paljudele tootjatele tohutult vajalikud. Mida rohkem meie ühiskond akusid ja patareisid vajab, seda tähtsamaks saab ka nende ühel või teisel moel taaskasutamine.

Lõpetuseks, leidke oma elamises üks kindel koht – sahtel või karp, kuhu saate katkised või vanad patareid ja akud kokku koguda ning need ühe korraga kogumiskohta viia.

 

Gallup

Lumi teeb rõõmu?