Ilma ülevaade 12.01.19 – 18.01.2019

Ilma ülevaade 12.01.19 – 18.01.2019

Ilma ülevaade 12.01.19 – 18.01.2019

Laupäeval (12.01) liigub madalrõhkkond Skandinaavia põhjaosast Koola poolsaare taha ja selle kauges edelaservas on meil taevas selgem. Öö on sajuta ja tugeva läänekaare tuulega, puhanguid on sisemaal kuni 14, rannikul 17, saartel kuni 20 m/s. Päev on mandril enamasti sajuta, saartel on lörtsi- ja lumehooge. Lääne- ja loodetuul nõrgeneb. Õhutemperatuur on öösel Eesti lääne- ja põhjaservas 0..+2, sügavamal sisemaal -1..-4, päeva jooksul tasapisi langeb.

Pühapäeval (13.01) üks madalrõhkkond eemaldub ja selle järel libiseb üle Eesti lauge kõrgrõhuhari. Suuremat sadu ei tule, aga üksikud nõrgad lumehood siiski välistatud pole. Puhub mõõdukas läänekaare tuul. Õhutemperatuur on öösel -5..-10, saarte ja mandri läänerannikul 0°C lähedal, päeval -2..-5, vaid saarte rannikul 0°C ümber. Õhtuks laieneb uus madalrõhkkond Lõuna-Rootsist üle mere ja saartel algab lõuna- ja kagutuule tugevnemine. Lisandub pilvi ning hilisõhtul jõuab Liivi lahe ümbrusse uus sajuala. 

Esmaspäeval (14.01) liigub madalrõhkkond edasi üle Läänemere ning tõenäoliselt võtab suuna üle Irbe väina kagu-ida poole. Lisanduvaist sajupilvedest tuleb nii lund kui lörtsi, teeb ka tuisku, sest puhub tugev kagutuul. Päeval tuul mõneks ajaks nõrgeneb, õhtupoolikul pöördub saartest alates loodesse ja põhja ning paisub uuesti tugevaks. Õhutemperatuur on öösel -2..-6, saarte rannikul on 0°C lähedal, päeval 0..-2°C.

Teisipäeval (15.01) eemaldub madalrõhkkond Venemaa poole ja selle lääneservas sajab meil aeg-ajalt lund ja tuiskab. Õhtupoolikul lääne poolt alates pilved hõrenevad ja sadu lakkab. Tuul pöördub kõikjal loodesse ja põhja ning on tugev. Õhutemperatuur langeb hommikuks -1..-6°C-ni ning päeva jooksul oluliselt ei tõuse. 

Kolmapäeval (16.01) libiseb üle Eesti kõrgrõhuhari. Öö hakul puhub veel tugev loodetuul ja Ida-Eestis sajab lund. Pärast keskööd tuul nõrgeneb ja sajupilved kaugenevad. Õhutemperatuur on öösel -4..-9, selgineva taeva all võib sisemaal alla -10°C langeda, saarte rannikul on pehmem. Suurem osa päevast on põhiliselt sajuta ja rahulik. Õhtupoolikul pöördub aga tuul lõunasse ja kagusse ning tugevneb. Rootsi lõunaossa jõuab uus aktiivne madalrõhkkond ja laieneb üle mere. Saartele jõuavad lumepilved ja õhtul laienevad mandri lääneserva, teeb tuisku. Hilisõhtul tuleb saartel sekka ka lörtsi. Õhutemperatuur tõuseb saartel ja läänerannikul 0..-3°C-ni, sisemaal on -4..-7°C.

Neljapäeval (17.01) liigub aktiivne madalrõhkkond üle Läänemere itta ja möödub kas üle Eesti või kaldub veidi põhja või lõuna poole. Vastavalt sellele on tihedat sadu nii lume, lörtsi kui vihmana. Algul tuiskab, siis tõuseb jäiteoht suureks ning õhtul võib langeva õhutemperatuuri tõttu kiilasjää tekkida - seega tänastel andmetel võib prognoosida väga keerulisi teeolusid. Tuul puhub algul lõunakaarest, siis pöördub läänekaarde ning on väga tugev ja võib vaid üürikeseks ajaks nõrgeneda. Õhutemperatuur on öö hakul saartel ja läänerannikul -2..+1, mandril -4..-9, hommikuks tõuseb 0..+3°C-ni, Kirde-Eestis jääb veel alla 0°C. päeval -1..+1°C, õhtul langeb.

Reede (18.01) eemaldub madalrõhkkond kaugemale itta ja selle järel on meil lumehooge, loodetuul võib võrdlemisi tugev olla ja seetõttu ka tuisku teha. Õhutemperatuur on öö jooksul langeb, on hommikul -3..-8°C piires ja päeva jooksul oluliselt ei tõuse.

Allikas: Riigi Ilmateenistus

Gallup

Lumi teeb rõõmu?