Ilma ülevaade 24.09 – 30.09.2020

Ilma ülevaade 24.09 – 30.09.2020

Ilma ülevaade 24.09 – 30.09.2020

Neljapäeva (24.09) öösel ja ka suuremal osal päevast on mõjusam kõrgrõhuala ning pilvekiht õhuke ja ilm sajuta. Õhtu poole aga laieneb Põhjamere äärest aktiivse madalrõhkkonna serv Läänemerele ning lisanduvaist pilvedest sajab saartel ja hiljem ka mandri lääneservas vihma. Lõunakaare tuul on tuntavam saartel, puhanguid kuni 12 m/s. Õhutemperatuur on öösel 8..12, rannikul kuni 15, päeval tõuseb paar-kolm kraadi üle 20, rannikul on kuni 17°C.

Reedel (25.09) jõuab Põhjamere äärde uus madalrõhkkond ja sellest saavad alguse Läänemere ümbruses muutused atmosfääris. Kõrgetesse õhukihtidesse areneva keeris laieneb ka üle Kesk-Euroopa ning selle idaserva mööda avaneb vahemerelisele soojale tee Läänemere poole. Lisandub ka niiskust ning üle Eesti liiguvad hoogsajud - enam on sajuhooge läänepoolsetes maakondades, Ida-Eestis hõredamalt. Lõunakaare tuul on mõõdukas. Õhutemperatuur on öösel 10..16°C, päeval 16..21°C.

Laupäeval (26.09) koondub madalrõhuala kõrgemates õhukihtides Kesk-Euroopa kohale ja selle serva mööda liiguvad lõuna poolt väikesed osatsüklonid - üks neist jõuab öösel Rootsi rannikule, teine päeval Poola. Paksem pilvemass ühes sajuga kandub üle Läänemere lõunavete Skandinaaviasse. Meil muutub kõrgrõhuala pisut mõjusamaks, taevas selgemaks ja ilm on sajuta. Päev on läänepoolsetes maakondades õhukese pilvekihiga, Ida-Eestis enamasti päikeseline. Kagutuul on võrdlemisi tugev. Õhutemperatuur on öösel 8..13, rannikul kuni 16, päeval tõuseb 20°C-ni ja paar-kolm kraadi ülegi, vaid kagutuulele avatud rannikul on jahedam.

Pühapäev (27.09) jätkub kõrgrõhkkonna servas ilusa ilmaga. Kaguvoolus saabuv õhumass on soe ja võrdlemisi kuiv. Selge ööga langeb õhutemperatuur sisemaal paar kraadi alla 10°C, rannikul on kuni 16°C. Päev on päikeseline ja termomeetrinäidud kerkivad 20°C ümbrusse. Kraad-kaks madalam võib temperatuurifoon olla tugevamaks tõusva kagu- ja idatuule tõttu ning seda tingib Kesk-Euroopa poolt survet avaldav uus lähenev madalrõhkkond.

Öö vastu esmaspäeva (28.09) hoiab kõrgrõhkkond taeva selge, aga idatuul püsib tugevana. Õhutemperatuur langeb paar-kolm kraadi alla 10°C, rannikul on soojem. Päeva peale nihkub madalrõhulohk lähemale ja lõuna poolt alates tõmbub taevas pilvisemaks, pärastlõunal jõuavad ka vihmahood, mis õhtul edasi põhja poole laienevad. Idakaare tuul võib üsna tugev veel olla. Õhutemperatuur 14..19°C.

Teisipäeval (29.09) püsib madalrõhkkonna ülekaal. Taevas on pilvisem ning siin-seal sajab - tänastel andmetel on öö vihmasem, päeval sajuhooge hõredamalt. Idakaare tuul peaks rahulikumaks jääma. Kui ilm on pilvisem, siis öised miinimumid alla 10°C ei lange, päevane tõus piirdub 15..18°C-ga.

Kolmapäeval (30.09) tuleb madalrõhkkond Kesk-Euroopast Läänemerele ja selle surve suureneb ning idakaare tuul taas tugevneb. Lisandub niiskust ja vihmasadu muutub uuesti laialdasemaks. Õhutemperatuur on öösel 7..12, rannikul kuni 14, päeval 12..15°C.

 

Allikas: ilmateenistus.ee

Gallup

Lumi teeb rõõmu?