Jaanilaupäeva kostitavad hoovihmad, ent on soe

Jaanilaupäeva kostitavad hoovihmad, ent on soe

Kui nädala sees püsib meil kõrgrõhuala mõjul kuivem ilm, siis alates laupäevast selle mõju nõrgeneb ja Läänemerel tugevneb madalrõhuala idaserva mõju, mis soodustab nii hoovihmapilvede kui ka äikesepilvede arengut just jaanilaupäeva ajaks.

«Nädalavahetusel on kirdes kõrgrõhuala, Läänemere kohal on madalrõhuala. Kumbki pole väga aktiivsed, selle serval on väga soodsad tingimused hoo- ja äikesevihmapilvede tekkeks, seda enam, et meie kohal õhumass on soe,» selgitas ilmateenistuse sünoptik Helve Meitern Postimehele.

Täna räägivad Euroopa ja Ameerika ilmamudelid veel erinevat juttu: ühe järgi on jaanilaupäev kuiv, teise järgi sajab aga vihma. «Jaanilaupäeval on tõenäosus, et kusagil sajab vihma, väga suur,» ütles Meitern.

90 protsendi tõenäosusega on aga ilm nii jaanilaupäeval kui jaanipäeval soe. «Päevasel ajal võib tulla isegi üle 25 kraadi, õhtul soe.

Meiterni sõnul tekitavad kaks rõhkkonda vastakuti väga suure hoovihma võimaluse, aga kus täpsemalt pilved arenevad, on praegu raske öelda. «Kui eelmise aastaga võrrelda, siis ei saja nii õhukest vihma, mis mullu oli tsükloniga seotud.» Sellist pikka vihmasadu tänavuseks ükski mudel ei luba, ikka vaid hooti.

Hoovihma ja äikesevõimalus hakkab tekkima juba laupäeval, siis on see kõige suurem saartel ja Lääne-Eestis. Sooja on öösel 12-17, päeval 21-27 kraadi.

Pühapäeval ehk jaanilaupäeval sajab kohati hoovihma, on äikesevõimalus. Sooja on öösel 12-17, päeval 21-27 kraadi.

Esmaspäeval ja teisipäeval võib ikka veel sadada kohati hoovihma, sooja on öösel 13-17, päeval 23-28 kraadi, merebriisiga rannikul veidi vähem.

 

18.06.2013

 

Allikas Ilmajaam

Gallup

Lumi teeb rõõmu?